USBands A Class National Championships (Groups III, IV)

November 6, 2022
9:00am EST

J Birney Crum Stadium
2027 Linden Ave
Allentown, PA 18104


Registration Deadline:
October 15, 2022, 8:01am EDT


Scores

A - Group III
1Nutley High School93.600
2Lindenhurst High School93.100
3Lyman Hall High School92.500
4Leonardtown High School90.700
5Upper Darby High School90.300
6Norwich Free Academy88.700
7Abington High School (PA)87.700
8Central Dauphin High School86.900
9Bensalem High School83.700
10Vernon Township High School83.600
11Madison High School83.300
12Tottenville High School83.200
13North Bergen High School80.200
A - Group IV
1Pequannock Township High School95.500
2West Milford High School94.800
3Monroe Township High School90.200
4Central Bucks High School South88.900
5Jackson Memorial High School86.800
6Ridgewood High School86.500
7Robbinsville High School (NJ)83.600
8Penncrest High School83.000
9Staten Island Technical High School79.300

Schedule

9:00 amGATES OPEN
10:30 amMadison High School
Madison, NJ
III / A Class
10:45 amVernon Township High School
Vernon, NJ
III / A Class
11:00 amNorth Bergen High School
North Bergen, NJ
III / A Class
11:15 amCentral Dauphin High School
Harrisburg, PA
III / A Class
11:30 amTottenville High School
Staten Island, NY
III / A Class
11:45 amBensalem High School
Bensalem, PA
III / A Class
12:00 pmBREAK
12:15 pmNorwich Free Academy
Norwich, CT
III / A Class
12:30 pmAbington Senior High School
Abington, PA
III / A Class
12:45 pmLindenhurst High School
Lindenhurst, NY
III / A Class
1:00 pmNutley High School
Nutley, NJ
III / A Class
1:15 pmLeonardtown High School
Leonardtown, MD
III / A Class
1:30 pmLyman Hall High School
Wallingford, CT
III / A Class
1:45 pmUpper Darby High School
Drexel Hill, PA
III / A Class
2:15 pmIII A AWARDS CEREMONY
3:30 pmRobbinsville High School
Robbinsville, NJ
IV / A Class
3:45 pmRidgewood High School
Ridgewood, NJ
IV / A Class
4:00 pmPenncrest High School
Media, PA
IV / A Class
4:15 pmJackson Memorial High School
Jackson, NJ
IV / A Class
4:30 pmMonroe Township High School
Monroe Township, NJ
IV / A Class
4:45 pmBREAK
5:00 pmWest Milford High School
West Milford, NJ
IV / A Class
5:15 pmStaten Island Technical High School
Staten Island, NY
IV / A Class
5:30 pmPequannock Township High School
Pompton Plains, NJ
IV / A Class
5:45 pmCentral Bucks High School South
Warrington, PA
IV / A Class
6:15 pmIV A AWARDS CEREMONY

Downloads

Adjudicators

  • David TintleEnsemble Music
  • Brian Leonard – Individual Music
  • Rich Hammond – Music Effect
  • Bryan CrawfordPercussion
  • Robert NormandeauVisual Effect
  • Kristen O'Melia – Color Guard
  • Jeff Stewart – Visual
  • Eric Kitchenman – Adjudicator (Chief Adjudicator)

Event Staff

  • Adam Shrager – Announcer
  • Alyson D'Alessandro – Event Logistics
  • Joanne Denslow – Event Logistics
  • Emily ItkorEvent Logistics
  • Hope Linske-Rice – Event Logistics
  • Gregory Loughlin – Event Logistics
  • Carrie Ann MarshallEvent Logistics
  • Laura Martinez – Event Logistics
  • Christine O'Rourke – Event Logistics
  • Madisyn Steinberg – Event Logistics
  • Christopher Thai – Event Logistics
  • Courtney Kuzemchak – Event Manager
  • Jon Swengler – Event Manager
Your browser is out-of-date.

Please update your browser to view this website correctly. Show Me Where To Get The Update

×