USBands Houston Regional

October 1, 2022

CCISD Challenger Columbia Stadium
1955 W Nasa Blvd
Webster, TX 77598

FloMarching

There will be $5 per vehicle spectator parking fee
Meal order form for bands can be found here: Houston Regional Meal Order Form


Registration Deadline:
September 10, 2022, 12:00pm CDT


Scores

Finalist
1Klein Cain High School88.000
2Klein Collins High School86.900
3Pasadena Memorial High School84.900
4Klein High School84.000
5George Ranch High School83.800
6Porter High School80.600
7Ridge Point High School80.200
8Shadow Creek High School79.900
9Clear Lake High School79.500
10Sam Rayburn High School77.800

Schedule

8:00 amGATES OPEN
8:30 amShepherd High School
Shepherd, TX
I
8:45 amNimitz High School
Houston, TX
II
9:00 amS. P. Waltrip High School
Houston, TX
II
9:15 amTexas City High School
Texas City, TX
II
9:30 amSouth Houston High School
South Houston, TX
II
9:45 amHightower High School
Missouri City, TX
II
10:00 amSam Rayburn High School
Pasadena, TX
II
10:15 amBREAK
10:45 amTerry High School
Rosenberg, TX
III
11:00 amAngleton High School
Angleton, TX
III
11:15 amLamar Consolidated High School
Rosenberg,, TX
III
11:30 amGeorge Ranch High School
Richmond, TX
III
11:45 amKempner High School
Sugar Land, TX
III
12:00 pmChannelview High School
Channelview, TX
III
12:15 pmBryan High School
Bryan, TX
III
12:30 pmBaytown Lee High School
Baytown, TX
III
12:45 pmGeorge Bush High School
Richmond, TX
III
1:00 pmKlein Forest High School
Houston, TX
III
1:15 pmBREAK
2:00 pmKlein Cain High School
Klein, TX
V
2:15 pmKlein High School
Spring, TX
V
2:30 pmPasadena Memorial High School
Pasadena, TX
V
2:45 pmBREAK
3:00 pmKlein Collins High School
Klein, TX
IV
3:15 pmAlvin High School
Alvin, TX
IV
3:30 pmLawrence E. Elkins High School
Missouri City, TX
IV
3:45 pmShadow Creek High School
Pearland, TX
IV
4:00 pmPorter High School
Porter, TX
IV
4:15 pmRidge Point High School
Missouri City, TX
IV
4:30 pmClear Lake HS
Houston, TX
IV
4:45 pmPRELIMS AWARDS
7:30 pmSam Rayburn
7:45 pmClear Lake
8:00 pmShadow Creek
8:15 pmPorter
8:30 pmRidge Point
8:45 pmBREAK
9:00 pmGeorge Ranch
9:15 pmKlein
9:30 pmPasadena Memorial
9:45 pmKlein Collins
10:00 pmKlein Cain
10:20 pmFINALS AWARDS

Downloads

Adjudicators

  • Dave MatthysEnsemble Music
  • Chris Tomsa – Individual Music
  • Todd Wooten – Music Effect (Chief Adjudicator)
  • Sean McElroy – Percussion
  • Tony Cimino – Visual Effect
  • Abel Vasquez – Color Guard

Event Staff

  • Brandon Clemons – Tabulation
  • Eric James – Event Manager
  • Isabelle Frakey – Assistant Coordinator
  • Bec Stein – Box Office Manager
Your browser is out-of-date.

Please update your browser to view this website correctly. Show Me Where To Get The Update

×