USBands Pennsylvania State Championships

October 23, 2021

Farrell Stadium
855 S. New St
West Chester, PA 19383


Registration Deadline:
October 12, 2021, 6:22pm EDT


Scores

A - Group III
1Central Bucks High School South80.600
A - Group I
1Upper Darby High School79.400
2Avon Grove High School79.200
3Abington High School (PA)76.300
4Coatesville Area High School75.300
A - Group II
1Central Bucks East High School82.800
2Pleasant Valley High School78.700
3Souderton Area High School76.000
A - Group V
1Penncrest High School83.800
Open - Group II
1Rustin High School73.800
Open - Group III
1Council Rock High School South88.700
2Quakertown High School87.300
3Mechanicsburg Area Senior High School85.600
Open - Group IV
1North Penn High School90.600
2West Shore Marching Band88.400
3Unionville High School84.900

Schedule

4:25 pmWELCOME
4:30 pmCentral Bucks High School South
Warrington, PA
A / Group 3
4:45 pmCoatesville Area Senior High
Coatesville, PA
A / Group 1
5:00 pmAvon Grove High School
West Grove, PA
A / Group 1
5:15 pmAbington Senior High School
Abington, PA
A / Group 1
5:30 pmUpper Darby High School
Drexel Hill, PA
A / Group 1
5:45 pmBREAK
6:00 pmSouderton Area High School
Souderton, PA
A / Group 2
6:15 pmCentral Bucks High School East
Doylestown, PA
A / Group 2
6:30 pmPleasant Valley High School
Brodheadsville, PA
A / Group 2
6:45 pmPenncrest High School
Media, PA
A / Group 5
7:00 pmBREAK
7:30 pmRustin High School
West Chester, PA
Open / Group 2
7:45 pmMechanicsburg Area Senior High
Mechanicsburg, PA
Open / Group 3
8:00 pmCouncil Rock High School South
Holland, PA
Open / Group 3
8:15 pmQuakertown Community High School
Quakertown, PA
Open / Group 3
8:30 pmBREAK
8:45 pmUnionville High School
Kennett Square, PA
Open / Group 4
9:00 pmRed Land High School
Lewisberry, PA
Open / Group 4
9:15 pmNorth Penn High School
Lansdale, PA
Open / Group 4
9:30 pmWest Chester University
9:45 pmAWARDS

Downloads

Adjudicators

  • Rich Zamperini – Ensemble Music
  • Christopher Stanley – Individual Music
  • Brian Leonard – Music Effect
  • Ken Eidinger – Percussion
  • Ed Doscher – Visual Effect (Chief Adjudicator)
  • Ron Comfort – Visual Performance
  • Brandon Spidel – Color Guard

Event Staff

  • Nancy Delgado – Tabulation
  • Alyson D'Alessandro – Event Coordinator
  • Joanne Denslow – Assistant Coordinator
Your browser is out-of-date.

Please update your browser to view this website correctly. Show Me Where To Get The Update

×