USBands Burleson Showcase

October 9, 2021

Burleson High School
100 Elk Dr
Burleson, TX 76028

This is a Prelims/Finals event. Twelve ensembles will move on to finals.

Registration Deadline:
September 1, 2021, 11:01pm CDT


Scores

Open - Group I
1Elkhart High School78.000
2Nolan Catholic High School67.100
3Bishop Lynch High School66.400
Open - Group II
1Lamar High School (ARL)83.100
2Timberview High School80.700
3Crowley High School80.200
4Waco High School78.400
Open - Group IV
1Saginaw High School81.800
2Midway High School78.100
3Parkway High School74.900
Open - Group V
1Chisholm Trail High School84.700
Open - Group III
1Byron Nelson High School89.200
2Burleson High School87.200
3Frisco High School83.300
4John Horn High School81.900
5Cleburne High School81.900
6Northwest High School (TX)79.800
7Joshua High School75.700

Schedule

10:10 amNATIONAL ANTHEM
10:15 amNolan Catholic High School
Fort Worth, TX
Open / Group 1
10:30 amBishop Lynch High School
Dallas, TX
Open / Group 1
10:45 amElkhart High School
Elkhart, TX
Open / Group 1
11:00 amBREAK
11:15 amWaco High School
Waco, TX
Open / Group 2
11:30 amCrowley High School
Crowley, TX
Open / Group 2
11:45 amLamar High School
Arlington, TX
Open / Group 2
12:00 pmTimberview High School
Arlington, TX
Open / Group 2
12:15 pmINTERMISSION
12:45 pmSaginaw High School
Saginaw, TX
Open / Group 4
1:00 pmMidway High School
Waco, TX
Open / Group 4
1:15 pmParkway High School
Bossier City, LA
Open / Group 4
1:30 pmChisholm Trail High School
Fort Worth, TX
Open / Group 5
1:45 pmBREAK
2:00 pmFrisco High School
Frisco, TX
Open / Group 3
2:15 pmByron Nelson
Trophy Club, TX
Open / Group 3
2:30 pmJoshua High School
Joshua, TX
Open / Group 3
2:45 pmBREAK
3:00 pmNorthwest High School
Justin, TX
Open / Group 3
3:15 pmJohn Horn High School
Mesquite, TX
Open / Group 3
3:30 pmCleburne High School
Cleburne, TX
Open / Group 3
3:45 pmBurleson High School
Burleson, TX
Open / Group 3
4:15 pmPRELIMS AWARDS
6:15 pmElkhart High School
6:30 pmNorthwest High School
6:45 pmCrowley High School
7:00 pmTimberview High School
7:15 pmSaginaw High School
7:30 pmCleburne High School
7:45 pmBREAK
8:00 pmJohn Horn High School
8:15 pmLamar High School
8:30 pmFrisco High School
8:45 pmChisholm Trail High School
9:00 pmBurleson High School
9:15 pmByron Nelson High School
9:45 pmFINALS AWARDS

Downloads

Adjudicators

  • Jamie BennettEnsemble Music
  • James Crowley – Individual Music
  • Trent NewtonMusic Effect
  • Robert Sullens – Percussion
  • Tony Cimino – Visual Effect
  • Ken Giese – Visual Performance
  • Kelsey Gleason – Color Guard
  • Eric Kitchenman – Chief Adjudicator

Event Staff

  • Ben Regalado – Tabulation
  • Eric James – Event Manager
  • Michael Regalado – Event Coordinator
Your browser is out-of-date.

Please update your browser to view this website correctly. Show Me Where To Get The Update

×