USBands Dekaney Showcase

October 2, 2021

Cancelled

Planet Ford Stadium
23802 Cypresswood Dr
Spring, TX 77373

Note - This event contains Prelims and Finals. 12 ensembles will advance to finals.

Registration Deadline:
October 18, 2021, 10:22am CDT


Schedule

5:23 pmWELCOME/ANTHEM
5:28 pmDekaney High School
Houston, TX
5:43 pmShepherd High School
Shepherd, TX
Open / Group 1
5:58 pmLouise High School
Louise, TX
Open / Group 1
6:13 pmJames Earl Rudder High School
Bryan, TX
Open / Group 1
6:28 pmNimitz High School
Houston, TX
Open / Group 2
6:43 pmHightower High School
Missouri City, TX
Open / Group 2
6:58 pmGeorge Bush High School
Richmond, TX
Open / Group 2
7:13 pmINTERMISSION
7:28 pmAngleton High School
Angleton, TX
Open / Group 3
7:43 pmSouth Houston High School
South Houston, TX
Open / Group 3
7:58 pmSam Rayburn High School
Pasadena, TX
Open / Group 3
8:13 pmBryan High School
Bryan, TX
Open / Group 3
8:28 pmChannelview High School
Channelview, TX
Open / Group 3
8:43 pmBaytown Lee High School
Baytown, TX
Open / Group 3
8:58 pmBREAK
9:28 pmKempner High School
Sugar Land, TX
Open / Group 4
9:43 pmMagnolia West High School
Magnolia, TX
Open / Group 3
9:58 pmShadow Creek High School
Pearland, TX
Open / Group 3
10:13 pmSharyland High School
Mission, TX
Open / Group 3
10:28 pmSplendora High School
Splendora, TX
Open / Group 2
10:43 pmLUNCH BREAK
11:13 pmRidge Point High School
Missouri City, TX
Open / Group 4
11:28 pmKlein High School
Spring, TX
Open / Group 4
11:43 pmTexas City High School
Texas City, TX
Open / Group 2
11:58 pmPorter High School
Porter, TX
Open / Group 4
12:13 amWilliam J. Brennan High School
San Antonio, TX
Open / Group 4
12:28 amBREAK
12:43 amKlein Collins High School
Klein, TX
Open / Group 5
12:58 amAlvin High School
Alvin, TX
Open / Group 5
1:13 amPasadena Memorial High School
Pasadena, TX
Open / Group 5
1:43 amPRELIMS AWARDS
3:58 amFINALIST
4:13 amFINALIST
4:28 amFINALIST
4:43 amFINALIST
4:58 amFINALIST
5:13 amFINALIST
5:28 amBREAK
5:43 amFINALIST
5:58 amFINALIST
6:13 amFINALIST
6:28 amFINALIST
6:43 amFINALIST
6:58 amFINALIST

Downloads

Adjudicators

  • David NicholsonEnsemble Music
  • Ronald Fussell – Individual Music
  • Scott Koter – Music Effect
  • Bret Cappelluti – Percussion
  • Sue NicholsonVisual Effect (Chief Adjudicator)
  • Tony Cimino – Visual Performance
  • Hieu Nguyen – Color Guard

Event Staff

  • Joyce LitwitzTabulation
  • Jason HowardEvent Manager
  • Jonathan Serna – Event Coordinator
  • Jennings Gonzalez – Assistant Coordinator
Your browser is out-of-date.

Please update your browser to view this website correctly. Show Me Where To Get The Update

×